Uzaktan Sayaç Okuma: gelişen teknoloji ile birlikte toplu yaşam alanlarında ve ticaret yapılarında kullanılan enerjinin paydaşlar arasında dağıtılması çok kolaylaştı. Modern uzaktan sayaç okuma teknolojisi ile birlikte sayaçlarınız hızlıca ve daha uygun maliyetlerle okunmaktadır. Uzaktan sayaç okuma sistemine sizde geçmek isterseniz veya mevcut sisteminizin yönetilmesini talep ederseniz bizimle kolayca irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

 • Uzaktan Sayaç okuma
 • Uzaktan Sayaç faturalandırma
 • Uzaktan Sayaç gider paylaştırma
 • Uzaktan Sayaç Okuma projelendirme
 • Uzaktan Sayaç hesaplama
 • Uzaktan Sayaç endeks hesaplama
 • Uzaktan Sayaç kontrol
 • Uzaktan Doğalgaz Sayaç Okuma
 • Uzaktan Sıcak Su Sayacı Okuma
 • Uzaktan Soğuk Su Sayacı Okuma
 • Uzaktan Kalorimetre Okuma

Otomatik sayaç okuma, su sayacı veya enerji ölçüm cihazlarından (gaz, elektrik) tüketim, teşhis ve durum verilerini otomatik olarak toplama ve bu verileri faturalama, sorun giderme ve analiz için merkezi bir veri tabanına aktarma teknolojisidir. Bu teknoloji, temel olarak kamu hizmeti sağlayıcılarını, bir sayacı okumak için her fiziksel konuma periyodik seyahat masraflarından kurtarır. Diğer bir avantaj, faturalandırmanın geçmiş veya tahmin edilen tüketime dayalı tahminler yerine neredeyse gerçek zamanlı tüketime dayalı olabilmesidir. Analizle birleştirilen bu zamanında bilgi, hem kamu hizmeti sağlayıcılarının hem de müşterilerin elektrik enerjisi, gaz kullanımı veya su tüketiminin kullanımını ve üretimini daha iyi kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Uzaktan sayaç okuma teknolojileri, telefon platformlarına (kablolu ve kablosuz), radyo frekansına (RF) veya elektrik hattı iletimine dayalı el, mobil ve ağ teknolojilerini içerir.

Dokunma teknolojisi ile uzaktan sayaç okuma

Dokunmatik tabanlı uzaktan sayaç okuma ile, bir sayaç okuyucu bir el bilgisayarı veya bir çubuk veya kablo ile veri toplama cihazı taşır. Bu işlem, uzaktan sayaç okuma cihazına dokunarak veya dokunmatik yüzeyde bulunan bir okuma bobininin yakınına yerleştirerek bir sayaçtan okumaları otomatik olarak toplar. Bir düğmeye basıldığında, sayaç okumasını toplamak için dokunmatik modüle bir sorgulama sinyali gönderir. Cihazdaki yazılım, seri numarasını yol veritabanındaki bir ile eşleştirir ve sayaç okumasını daha sonra bir faturalama veya veri toplama bilgisayarına indirmek için kaydeder. Sayaç okuyucusunun yine de sayacın bulunduğu yere gitmesi gerektiğinden, bu bazen “yerinde” uzaktan sayaç okuma olarak adlandırılır. Bir başka kontak okuyucu biçimi, verileri iletmek için standartlaştırılmış bir kızılötesi bağlantı noktası kullanır.

Uzaktan Sayaç Okuma Fiyatları

Uzaktan okunan sayaçlardaki veriler, kullanıcının elektrik, su veya gaz tüketimini İnternet üzerinden takip etmesini sağlayan bir arka ofis çözümüdür. Tüm veriler neredeyse gerçek zamanlı olarak toplanır ve veri toplama yazılımı tarafından bir veritabanında saklanır. Kullanıcı, verileri bir web uygulaması aracılığıyla görüntüleyebilir ve yük profillerini çizelgeleme, tarife bileşenlerini analiz etme ve hizmet faturasını doğrulama gibi çeşitli çevrimiçi analiz araçlarını kullanarak verileri analiz edebilir. Bu işlem sonucunda uzaktan sayaç okuma fiyatları belirlenir. Merkezi sistem uzaktan sayaç okuma hizmeti için toplam konut adeti ve sunulacak hizmetler belirleyici faktörlerdir.

Radyo frekansı ağı ile sayaç okuma

Radyo frekansı tabanlı uzaktan sayaç okuma birçok biçimde olabilir. Daha yaygın olanları el tipi, mobil, uydu ve sabit ağ çözümleridir. Hem lisanslı hem de lisanssız RF bantlarını kullanan hem iki yönlü RF sistemleri hem de tek yönlü RF sistemleri vardır.

İki yönlü veya “uyandırma” sisteminde, bir radyo sinyali normal olarak bir uzaktan sayaç okuma sayacının benzersiz seri numarasına gönderilerek alıcı-vericisine güç vermesi ve verilerini iletmesi talimatını verir. Sayaç alıcı-vericisi ve okuma alıcı-vericisi hem radyo sinyalleri gönderir hem de alır. Tek yönlü bir “kabarcıklanma” veya sürekli yayın tipi sistemde, sayaç sürekli olarak iletim yapar ve veriler birkaç saniyede bir gönderilir. Bu, okuma cihazının yalnızca bir alıcı olabileceği ve ölçüm cihazının yalnızca bir verici olabileceği anlamına gelir. Veriler yalnızca sayaç vericisinden okuma alıcısına gider. Okuma için tek yönlü iletişim ve programlama işlevleri için iki yönlü iletişim kullanan tek yönlü ve iki yönlü teknikleri birleştiren hibrit sistemler de vardır.

RF tabanlı sayaç okuma, genellikle sayaç okuyucunun mülke veya eve girme veya bir yeraltı sayaç çukurunu bulma ve açma ihtiyacını ortadan kaldırır. Yardımcı program, artan okuma hızıyla para tasarrufu sağlar, özel mülke girme konusunda daha az yükümlülüğü vardır ve sayaca erişememekten dolayı daha az okumayı kaçırır.

RF’ye dayalı teknoloji her yerde hemen kabul edilmiyor. Bazı Asya ülkelerinde, bu teknoloji, yayılan herhangi bir gücün radyo frekansının kullanımına ilişkin yürürlükte olan bir düzenleme engeliyle karşı karşıyadır. Örneğin, Hindistan’da genellikle ISM bandında olan radyo frekansı, 10 mW’lık düşük güçlü radyo için bile ücretsiz olarak kullanılamaz. Elektrik sayaç üreticilerinin çoğunun, Avrupa ülkelerinde büyük ölçekli dağıtım için 433/868 MHz frekans bandında radyo frekansı cihazları vardır. 2,4 GHz frekans bandı artık Hindistan’da hem dış mekan hem de iç mekan uygulamaları için kullanılabilir, ancak çok az üretici bu frekans bandındaki ürünleri göstermiştir. Bu tür ülkelerdeki radyo frekansı uzaktan sayaç okuma girişimleri, lisanslama maliyetinin uzaktan sayaç okuma faydalarından daha ağır bastığı her yerde düzenleyiciler tarafından yürütülmektedir.

Elde taşınan uzaktan sayaç okuyucu, uzaktan sayaç okuma özellikli bir ölçüm cihazından sayaç okumaları toplamak için yerleşik veya takılı bir alıcı / alıcı vericiye (radyo frekansı veya dokunmatik) sahip bir el bilgisayarı taşır. Sayaç okuyucusu sayaç okuma rotasından geçerken sayaçların takılı olduğu yerlerde yürüdüğü için buna bazen “yürüyerek” sayaç okuma adı verilir. El bilgisayarları, alternatif olarak uzaktan sayaç okuma teknolojisi kullanılmadan okumaları manuel olarak girmek için de kullanılabilir, ancak bu, elektronik olarak sayaç okuması kullanılarak doğru bir şekilde okunabilen kapsamlı verileri desteklemeyecektir.

Cep Telefonu ile Uzaktan Sayaç Okuma

Mobil veya “arabadan geçme” sayaç okuma, bir araca bir okuma cihazının takılı olduğu yerdir. Sayaç okuyucu aracı sürerken, okuma cihazı sayaç okumalarını otomatik olarak toplar. Çoğu zaman, mobil sayaç okuması için, okuma ekipmanı GPS ve haritalama yazılımı tarafından sağlanan navigasyon ve haritalama özelliklerini içerir. Mobil sayaç okuma ile, okuyucunun normalde sayaçları belirli bir rota sırasına göre okuması gerekmez, sadece tüm sayaçlar okunana kadar servis alanını sürer. Bileşenler genellikle bir dizüstü bilgisayar veya tescilli bilgisayar, yazılım, RF alıcı / alıcı verici ve harici araç antenlerinden oluşur.

Uydu İle Uzaktan Sayaç Okuma

Veri toplama uyduları için vericiler, mevcut sayaçların yanına sahaya kurulabilir. Uydu uzaktan sayaç okuma cihazları, okumalar için sayaç ile iletişim kurar ve daha sonra bu okumaları sabit veya mobil bir uydu ağı üzerinden gönderir. Bu ağ, uydu aktarımı için gökyüzünü net bir şekilde görmeyi gerektirir.