Sayaç Okuma Kazan Dairesi Bakım Hizmeti: Günümüzün bakım yöneticilerinin ve mülk sahiplerinin çoğu, binanın ısıtma sisteminin uzun ömürlülüğünü desteklemek için kazan dairesi bakım kontrol listelerini kullanıyor. Ancak, uygun kazan bakımının sağlanması, güvenilirlikten çok daha fazlasını etkiler.

Sayaç Okuma olarak sizlere sunduğumuz hizmetler için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Doğalgaz kazan bakımı
 • Doğalgaz kazan temizliği
 • Merkezi sistem kazan bakımı
 • Kazan dairesi bakımı
 • Termodinamik kazan bakımı

Düzenli kontroller yapmak aynı zamanda işletim ve enerji maliyetlerini en aza indirir, ekipman ömrünü uzatır ve güvenliği artırır.

Sonunda, ekipmanınızı düzenli olarak incelemek hem para kazandırır hem de mantıklıdır. Hepsinden iyisi, yıllık incelemenizin başlamasını beklemek zorunda değilsiniz. Ekipmanınızın mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için günlük, aylık ve periyodik kazan bakım kontrol listesini kullanabilirsiniz.

Kazanın yılda en az bir kez veya başlangıçta sertifikalı ve fabrikada eğitilmiş bir teknisyen tarafından kontrol ettirilmesi de önemlidir.

Bu arada, koruyucu bakım için genel bir kılavuz olarak aşağıdaki kazan bakım kontrol listesini kullanın.

Günlük Kazan Bakım Kontrol
Kazan bakımı söz konusu olduğunda, önemli olan küçük şeylerdir.

Çoğu kişi kazan bakımının ayda bir veya yılda iki kez yapıldığını düşünürken, ekipmanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için günlük kazan bakım kontrol listesini her gün kullanabilirsiniz.

Kazan ekipmanınızın çevresini ve altını su sızıntısı açısından inceleyin.

 1. Kazanın etrafındaki alanın engellenmediğinden ve tıkanmaya neden olabilecek malzemeler içermediğinden emin olun.
 2. Hepsinin tasarlanan aralıkta olduğundan emin olmak için sıcaklık okumalarını ve / veya basınç okumalarını kontrol edin.
 3. Varsa, ekran panelindeki herhangi bir hata kodunu veya servis kodunu yakından izleyin.
 4. Herhangi bir hata kodu fark ederseniz, not edin ve servis yüklenicisine verin.
 5. Havalandırma ucunun tıkanmadığından veya birikinti, buz veya karla tıkanmadığından emin olun.
 6. Yanma havası açıklığını tıkanma açısından inceleyin.
 7. Ekipmandan gelen olağandışı titreşim veya gürültüleri her zaman yakından dinleyin.

Kazan Dairesi Bakımında Aylık Kontrol

Günlük kazan bakım kontrol listesine ek olarak, ayda bir kez daha yoğun bir inceleme yapabilirsiniz. Kazan dairesi bakımında aylık inceleme sırasında şunlardan emin olun:

 1. Yanma havası borularını ve baca gazı havalandırma borularını herhangi bir sızıntı, bozulma veya tıkanma belirtisi açısından görsel olarak inceleyin.
 2. Tahliye vanası tahliye borusunu ve kazan tahliye vanasını gözle görülür sızıntı veya ağlama belirtileri açısından inceleyin.
 3. Sistem yoğuşmalı bir kazan ise, yoğuşma suyu tahliye hattını, PVC bağlantı parçalarını, tahliye sistemini ve tahliye sifonunu her türlü tıkanma için inceleyin.

Kazan Dairesi Periyodik Bakım

Kazan dairesinde, periyodik bakım için Kazan ekipmanınız üzerinde günlük ve aylık denetimler yapmak yardımcı olacaktır, ancak üç ayda bir veya iki ayda bir daha yoğun denetimler yapmalısınız. En önemli kazan dairesi periyodik bakım kontrol listesindeki maddelerden bazıları şunlardır:

 1. Kazan hidronik borularını sızıntılara karşı görsel olarak inceleyin.
 2. Mümkünse, brülör alevini inceleyin. Alev normdan farklı göründüğünde, düzeltici önlem almalısınız.
 3. Düzgün çalıştığından emin olmak için düşük su kesintinizin test edilmesini planlayın. Düşük su kesme, kazanın içindeki su seviyelerinin üretici tarafından önerilen seviyelerin altına düşmemesini sağlamak için kullanılır.

Kazan Dairesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Toplu yapılarda merkezi sistem kazan dairesi bakımı, yılda bir kez veya çalıştırma sırasında, kazanınız bir servis acentesi veya kazanınız veya yanma ile ilgili ekipmanınız üzerinde bakım yapmak için lisanslı ve eğitimli kalifiye bir tesisatçı tarafından bakım yapılmalıdır. Bu kapsamlı inceleme sırasında, teknisyen şunları yapmalıdır:

 1. Isıtma sistemini titizlikle inceleyin ve sorunları giderin.
 2. Kazanın ısı eşanjörünü temizleyin ve kontrol edin.
 3. Tüm kazan bağlantılarının ve kablolarının sağlam olduğundan emin olun.
 4. Su pH seviyelerinin uygun aralıkta olduğundan emin olun.
 5. Yoğuşma sistemini inceleyin ve sistemi gerektiği gibi temizleyin ve yıkayın.
 6. Alev sensörlerini, ateşleyiciyi ve brülör tertibatını inceleyin ve temizleyin.
 7. Tüm boru ve bağlantı bağlantılarının sağlam olduğundan emin olmak için havalandırma sistemini bozulma, aşınma veya tıkanma açısından inceleyin.
 8. Engellenmediklerinden ve açık olduklarından emin olmak için havalandırma sonlandırmalarını ve hava girişini inceleyin.
 9. Kontrol ayarlarını ve ayrıca test güvenlik kontrollerini ve çalıştırma kontrollerini kontrol edin.
 10. Teknisyen ayrılmadan önce, ekipmanın düzgün çalıştığından emin olmalıdır.

Merkezi Sistem Kazan Dairesi Bakımı
Merkezi sistem kazan dairesi bakımı için kazanınızın bakımını başarıyla yapmanın anahtarlarından biri, ekipmanın kullanıcı el kitabını okumaktır. Bu süreçte, üreticinin benzersiz kombinizle ilgili özel talimatlarını dikkate aldığınızdan emin olun. Mümkünse, başlatma / kontrol kılavuzunun bir kopyasını dosyada saklayın, böylece daha sonraki bir tarihte her zaman başvurabilirsiniz.

Herhangi bir sorun fark ederseniz veya herhangi bir endişeniz varsa, sorunu derhal servis teknisyenine bildirmelisiniz. Her durumda, yıllık servis her zaman ve yalnızca deneyimli bir servis acentesi veya bakım yapmak için yetkili, kurulu lisanslı bir kuruluş tarafından gerçekleştirilmelidir.