Gider Paylaşımı, Sayaç Okuma şirketi olarak Uzman personellerimiz, enerji kullanımı, faturalandırma ve kullanıcıları bilgilendirme konusunda sizlere çözüm üretmek için hazır.

  1. Isı Gider Paylaşımı

  2. Su Gider Paylaşımı

Ortak alan gider paylaşımı: Merkezi sistem ile enerji sağlanan bir sitede oturuyor iseniz sadece dairenizde kullanılan elektrik veya gaz için ödeme yapamazsınız. Ortak koridordaki ışıklar, ısınma veya soğutma gibi bulunduğunuz yapıda herkesin kullandığı hizmet için ücret alıyorsanız, “paylaşılan sayaç” denen şeye sahip olabilirsiniz. Paylaşılan sayaçlar, Paylaşılan Sayaç Yasasına tabidir ve durumu düzeltmenize yardımcı olabiliriz.

Merkezi sistem gider paylaşımı: Dairenizde kullandığını enerjinin ortak bir hattan dairenize ulaşması sonucunda ortaya çıkan paylaştırma hizmetidir. Merkezi sistemlerde ana hatta toplam bir fatura bedeli yansır. Kamu kuruluşları tarafından site yönetimi adına faturalandırma yapılır. Bu fatura bedeli daire sakinleri arasında adaletli bir yöntemle paylaştırılması gerekir. 7/24 yüksek kullanım oranı ile enerji kullanan kişi ile ay içerisinde birkaç kez enerji kullananın aynı miktarda enerji bedeli ödemesi adaletsiz olur.

Bu açıdan gider paylaşımı yasalarla belirtilen belirli formüller ile yapılmaktadır. Bu işlemi yapan firmalar ise yasalarla belirli standartlara ve tecrübeye sahip olması gerekir. Bu işlemi herkesin yapamayacağı gibi ilgili Bakanlıktan izinsiz, yetki belgesiz de yapılmaz.

Isı Gider Paylaşımı Hesaplama

Firmamız ısı gider paylaşımı hesaplama hizmeti vermektedir. Daire sakinleri faturasına yansıyan paylaştırılmış gidere itiraz edebilir. Elbetteki nadirende olsa ısı gider paylaştırma programları hatalı sonuç verebilmektedir. Yapılan hatalar hızlıca çözülmektedir. Sistem hatalarının tekrarlanmaması için gider paylaştırma programlarını devamlı güncellemekteyiz.

Sorunlu bir ölçüm cihazınız olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen kontrol etmemizi isteyin. Paylaşılan bir sayaç durumunu araştırmak için şunlara ihtiyacımız olacak:

  1. Evinize erişim  / Sayaçlarınıza erişim
  2. Binanın kontrolünüz altındaki diğer alanlarına erişim
  3. Bina sahibinizin / yöneticinizin adı, adresi ve telefon numarası
  4. İşletme Sahibi Olarak Sorumluluklarınız

Paylaşılan bir sayaç üzerinden kaydedilen enerji için müdahale yaptığınızı tespit edersek, genellikle paylaşılan sayaç koşulunu ortadan kaldırmaktan siz sorumlusunuz.

Paylaşımlı sayaç araştırması yaptığımızda, bina sahiplerinin şunları yapması gerekmektedir:

  • Binanın tüm ortak alanlarına erişim sağlayın

Bir mal sahibi yardım talebimizle işbirliği yapmazsa, kiracının evine paylaşılan bir sayaçla hizmet verildiği varsayılacaktır.

Paylaşılan Bir Sayaç Onaylandığında
Araştırmamız paylaşılan bir sayacın mevcut olduğunu doğrularsa, kiracıya, mal sahibine ve paylaşılan sayaç aracılığıyla hizmet alan diğer taraflara durumu yazılı olarak bildirmeliyiz.