Akıllı Sayaç Okuma: yakından ve uzaktan akıllı sayaç okuma hizmeti vermekteyiz. Akıllı bir sayacı nasıl okuyacağınızı mı merak ediyorsunuz? Akıllı sayaçların en önemli faydalarından birinin sayaç verileriniz otomatik olarak kaydedildiği için artık manuel ölçümler yapmanız gerekmemesi olduğunu unutmayın. Akıllı ölçüm cihazınız, enerji tedarikçinizle sürekli iletişim halindedir ve enerji faturalarınızın doğru olmasını ve en güncel rakamlara dayalı olmasını sağlar. Bununla birlikte, enerji kullanımınızı kontrol altına almak için akıllı sayaç okumaları almaya devam etmek istiyorsanız, bir akıllı sayacı nasıl okuyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 •  Merkezi Sistem Sayaç Okuma
 •  Kalorimetre Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Isı Pay Ölçer Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Doğalgaz Sayaç Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Uzaktan Sayaç Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Elektrik Sayaç Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Sıcak Su Sayacı Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Soğuk Su Sayacı Okuma / Hesaplama / Paylaştırma / Faturalandırma
 •  Sayaç Bakım
 •  Mekanik Kalorimetre
 •  Ultrasonik Kalorimetre
 •  Gider Paylaşımı
 •  Mbus Konvertör
 •  Sayaç Kalibrasyonu

Akıllı Sayaç Okuma firmaları hizmetimiz kapsamında, şirketimiz kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet vermenin dışında özel sektörde önemli projelerde yer almaktadır. Başta İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş., İSKİ, ASKİ, BUSKİ, TİSKİ, İZGAZ, Başkent Doğalgaz, Boğaziçi Yönetim, Emlak Yönetim, Konut Yönetim, SASKİ, İSU, GAZSKİ, MESKİ, vs. olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 5.000.000 aboneye hizmet vermiş bulunmaktayız.

Referanslarımız İçin İletişime Geçiniz.

Uzaktan akıllı sayaç okuması yaptırmanın nedenleri

Enerji sağlayıcılarını değiştirdiniz ve akıllı ölçüm cihazınız yeni tedarikçinizin sistemleriyle uyumlu değil.
Bütçeler belirleyerek ve gün / hafta / ay boyunca enerji kullanımınızı karşılaştırarak enerji kullanımınızın kontrolünü elinizde tutun.

Kendiniz için elektrik ve gaz ölçümleri almayı tercih ediyorsanız, akıllı sayacınızı okuyarak ne kadar enerji kullandığınızı buradan öğrenebilirsiniz. Şirket içi akıllı sayaç görüntüleme ünitenize göz atarak akıllı sayacınızı okuyabilirsiniz. Bu ekran size para, kilovat saat ve karbon emisyonları açısından günlük, haftalık veya aylık enerji kullanımınızı gösterecektir.

Uzaktan Akıllı Sayaç Okuma

Yeni akıllı ölçüm cihazınızı taktığınızda, okumaların sıfırdan başladığını, böylece yeni bir okuma setine sahip olacağınızı – eski ölçüm cihazınızdan taşınmayacaklarını unutmayın.
Tüm akıllı sayaçlar tam olarak aynı görünmüyor, ancak çoğu akıllı sayaç için geçerli olan bu kılavuzu bir araya getirdik.

Akıllı ölçüm cihazınız genellikle şunları gösterecektir:

 1. Batarya durumu
 2. Zaman
 3. Metin alanı
 4. Dokunmatik düğmeler
 5. Işık göstergeleri
 6. Maliyetler ve tüketim
 7. Yakıt görünümü
 8. Enerji gösterge kadranı
 9. Kablosuz sinyal gücü

Artık bir akıllı ölçüm cihazınız var, en akıllı özelliklerinden bazılarını en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmeye hazırlanma zamanı. Çünkü okumaları almak için bir sayaç dolabına girme günleri geride kaldı. Şimdi otomatik olarak gönderilecekler. Ancak bu akıllı ölçüm cihazınıza soğuk davranmanız gerektiği anlamına gelmez.

Akıllı bir sayacınız var ise ve uzaktan okuma sistemi kurulduysa işiniz çok kolay.

Sayaç okuma hizmeti genel olarak 4’e ayrılmaktadır.

Gözle sayaç okuma: Personelin sayacın bulunduğu adrese giderek, sayacın üzerindeki endeksi veri tabanına işleyerek, idare tarafından kontrolü sağlanıp fatura haline dönüştürülmesidir.
Mbus Okuma: Mbus okuma sistemine uygun sayaçların, kablolar vasıtası ile bir araya toplandıktan sonra ilgili idarenin fatura göndermesinden son personelin bir araya toplanan veri kabloları aracılığı ile endeksleri veri tabanına işlemesidir. İlgili işletme görevlisinin onayından sonra faturaya dönüştürülmesidir.
Uzaktan Sayaç Okuma: Gelişen teknoloji ile birlikte sayaç okumanın en gelişmiş yöntemidir. Bu sisteme uygun kurulan sayaçların teknik alt yapıları oluşturulduktan sora cihazlar takılıp gprs sınyalı duzgun alınan noktaya konvertör kurularak günlük sayaç verilerine online ulasmakve ilgili idare fatura gönderimi ile cevre ve şehircilik bakanlığının vermiş olduğu hesaplama sistemine uygun olarak hesaplanır fatura hizmetleri mail adresleri ne gönderilerek talebi halinde matbu evrak teslım edilerek her ay sorunsuz bir hesaplama ve fatura hizmeti sunmaktadır.
RF Uzaktan Sayaç Okuma: Uygun sayaçların üzerindeki RF ID’lerin veri mesafe alanlarına yaklaşarak bilgi alınıp faturalandırılmasıdır.

Merkezi Sistem Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Metrekareye uygun doğru petek seçimi
 2. Alan içerisinde peteklerin doğru yere montajı
 3. Petek üzerindeki termostatik vananın kalitesi
 4. Termostatik vananın kullanım konusunda bilgilendirme
 5. Cam kenarlarındaki hava giriş çıkışılarının engellenmesi
 6. Alan içerisindeki tüm sakinlerin peteklerini 15 derecenin altına düşürmemesi
 7. Termostatik vananın doğru ayarda kullanılması
 8. Kazan dairesinin periyodik bakımlarının yapılması
 9. Ortak alan peteklerinin kapatılmaması
 10. Doğru sayaç seçimi
 11. Tüm konularda kullanıcıyı doğru yönlendirecek paylaştırma firması.

Sayaçlarınızı manuel olarak okumakla karşılaştırıldığında kazanılan sürenin yanı sıra, uzaktan okuma, yanlış okuma hatalarını, zaman alan takipleri ve tahmini hesaplamaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Son kullanıcıları rahatsız etmek zorunda kalmadan sayaç verilerine kolay ve güvenli erişim elde edersiniz. Uzaktan sayaç okuma, verilerinizin kalitesini artırır ve aynı anda yapılan okumalardan tüketime ve tedarik verilerine bakabileceğiniz için analiz etmeyi kolaylaştırır. Artan okuma sıklığı, iyileştirmelerinizin etkilerini değerlendirmenize ve sorunları yılda bir kez yerine çok daha erken keşfetmenize olanak tanır!

Uzaktan okumaya başlamak da zor değil. Kullanıcı dostu veri yönetimi programları ile birlikte, el cihazlarından veya arabayla geçilen çözümlerden eve günlük, saatlik veya beş dakikalık aralıklarla gelen verilerin bulunduğu sabit ağlara kadar çeşitli otomatik sayaç okuma ve akıllı ölçüm sistemleri sunuyoruz.